Urząd Morski w Szczecinie z Nagrodą Gryfa – XIX Gala Biznesu „online”

Urząd Morski w Szczecinie z Nagrodą Gryfa. „To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie pracownicy i ich poświęcenie”

„To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie pracownicy i ich poświęcenie”

Gala rozdania nagród Business Club Szczecin za nami. Statuetki trafiły do wybitnych firm oraz osobistości regionu. Wśród zwycięzców znalazł się organ administracji, Urząd Morski w Szczecinie.

– Czasy koronawirusa nie tylko walka z epidemią, ale także dostosowanie się, ewolucja, umiejętność radzenia sobie. Dzięki taki osobom jak laureaci Szczecin rośnie w siłę – mówił w trakcie uroczystości Michał Przepiera, zastępca prezydenta.

Podczas XIX Gali Biznesu Nagrody Gospodarcze za 2020 rok wręczono 5 laureatom, w tym Urzędowi Morskiemu w Szczecinie.

Do podstawowych zadań Urzędu Morskiego w Szczecinie należy m.in. utrzymanie bezpieczeństwa żeglugi i ochrony portów, zapewnienie infrastruktury dostępowej do portów, ochrona brzegu morskiego, zagospodarowanie przestrzenne oraz obsługa i wydawanie dokumentów marynarzy.

– Urząd w 2020 roku zrealizował m.in. projekt Nostrimaris budowa dwóch statków wielozadaniowych dla Urzędów Morskich w Gdyni i w Szczecinie. Efektem tych prac są dwa statki wielozadaniowe Planeta I oraz Zodiak II, które będą wykonywać zadania w zakresie zwalczania pożarów, będą lodołamaczami, będą stawiaczami pław, będą służyć do pomiarów hydrograficznych. Pozwolą administracji wkroczyć w XXI wiek – mówi Wojciech Zdanowicz, dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie.

W 2020 Urząd Morski poszerzył również zakres swojej odpowiedzialności i w tej chwili odpowiedzialny jest za całe wybrzeże województwa zachodniopomorskiego. Uruchomiono również rejestru jachtów, dzięki któremu możliwa jest rejestracja wszystkich jednostek rekreacyjnych i komercyjnych, zarówno morskich jak i śródlądowych w jednym systemie teleinformatycznym.

Jednak najważniejszym zadaniem Urzędu w minionym roku była realizacja pogłębienia toru wodnego Szczecin-Świnoujście do głębokości 12,5 m. Jak zaznacza Zdanowicz, to nie tylko pogłębienie, ale również wybudowanie dwóch sztucznych wysp na Zalewie Szczecińskim, które powstaną z odłożonego z pogłębienia toru refulatu.

W 2020 roku udało się również zrealizować projekty dostępowe do portów w Policach i Stepnicy, jak również dwa programy wieloletnie związane z ochroną brzegu morskiego oraz utrzymaniem toru wodnego Szczecin-Świnoujście.

– Na rzecz polskiej gospodarki Urząd Morski przy pogłębianiu toru wodnego, ale i przy budowie statków wielozadaniowych, przeznaczył kwotę rzędu miliarda złotych. To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie to, że pracownicy z pełnym zaangażowaniem i poświęceniem mimo epidemii pracowali efektywnie i nie dali się wirusowi. Możemy wszyscy sobie pogratulować, że dzięki naszym wspólnym działaniom gospodarka województwa zachodniopomorskiego jest na dobrym i wysokim poziome efektywności – przyznaje Zdanowicz.

Zapraszamy do galerii zdjęć XIX Gali Biznesu „online” oraz do oglądania uroczystości w oknie poniżej ! (link do YT: XIX Gala Biznesu „online”, Nagrody Gospodarcze za rok 2020 Business Club Szczecin

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i do zobaczenia za rok,

W celu przybliżenia osób i firm, poniżej zamieszczamy laudację wypowiedziane w trakcie wręczeń:

URZĄD MORSKI W SZCZECINIE, DYREKTOR Wojciech ZDANOWICZ

UMS TO SPRAWNA I SZANOWANA W ŚRODOWIKU INSTYTUCJA Z OGROMYNM ZAKRESEM ZADAŃ. W PRZESZŁOŚCI REALIZUJĄCA ZNACZĄCĄ CZEŚĆ BUDOWY GAZOPORTU W ŚWINOUJŚCIU. OBECNIE REALIZUJE GIGANTYCZNY PROJEKT POGŁĘBIANIA TORU WODNEGO DO SZCZECINA. MA TO NA CELU ROZÓWJ BIZNESU, WZROST PRZEŁADUNKÓW. KONSEKWENCJA TEGO JEST RÓWNIEŻ SZEREG REALIZOWANYCH INWESTYCJI PROWADZONYCH W SZCZECIŃSKIM PORCIE PRZEZ ZMPSIŚ. PO LIWKIDACJI URZĘDU MORSKIEGO W SŁUPSKU URZĄD MORSKI W SZCZECINIE PRZEJĄŁ DUŻĄ CZEŚĆ ZADAŃ TEJ INSTYTUCJI. UMS RELIZUJE RÓWNIEŻ W SZCZECINIE PROJEKT RENOWACJI PIEKNEGO ZABYTKOWEGO OBIEKTU KTÓRY JEST SIEDZIBA URZĘDU. W TYM ROKU ZAPLANOWANO ZAKOŃCZENIE PRAC. TYM SAMYM PLAC BATOREGO I CAŁA PRZESTRZEŃ WOKÓŁ STANIE SIĘ JEDNYM Z PIEKNIEJSZYCH MIEJSC NASZEGO MIASTA.

Laureatami Nagrody Gospodarczej za rok 2020 zostali:

 1. Dealer BMW i Mini Bońkowscy – branża motoryzacyjna, dealer samochodów marki BMW i MINI,
 2. FAST Terminals sp. z o.o. – firma przeładunkowa,
 3. MABO sp. z o.o. – producent konstrukcji stalowych oraz osprzętu kolejowego,
 4. PRIME Construction sp. z o.o. – firma budowlana ze Szczecina, która jest m.in. generalnym wykonawcą obiektu Ikei
 5. Urząd Morski w Szczecinie – realizator znaczących inwestycji w gospodarce morskiej regionu

ponadto,

Nagrodę Indywidualną otrzymał:

prof. dr hab. n. med. Bogusław Machaliński, rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego za wysoką pozycję uczelni w rankingu (miejsce 10 w kraju) a wśród uczelni medycznych 2 miejsce. Za wdrażanie nowych technologii medycznych oraz inwestycji.

Nagroda Specjalna dla:

lek. Jacek Szmid, lekarz Sanepidu, który wykazał się dużym zaangażowaniem i pomocą dla firm z branży morskiej  w trudnym okresie pandemii.

Na wniosek Kapituły Business Clubu Szczecin uhonorowano odznaką Złotego Gryfa Zachodniopomorskiego:

 1. Bożenę Licht, Radczynię prawną, współwłaścicielkę kancelarii Licht & Przeworska
 2. Marcina Syguta, Dyrektora Samodzielnego Państwowego Szpitala Klinicznego nr 2 na Pomorzanach,
 3. Ronalda Laska, Prezesa Zarządu Remondis Szczecin – na wniosek Prezydenta Miasta Szczecin
 4. Przemysława Mańkowskiego, Prezesa Zarządu Net Marine, firmy z branży gospodarki morskiej.

Skład Kapituły Nagrody:

 1. Bogumił Rogowski – Prezydent Kapituły BCS
 2. Dariusz Zarzecki (studia MBA) – członek Kapituły
 3. Jacek Wiśniewski (HASS Holding) – członek Kapituły
 4. Waldemar Juszczak (Konsul Honorowy Wielkiego Księstwa Luksemburga/Adwokat) – członek Kapituły
 5. Wojciech Ciuruś (PB Ciroko) – członek Kpaituły
 6. Andrzej Montwiłł (Akademia Morska) – członek Kapituły
 7. Krzysztof Urbas (Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście) – członek Kapituły
 8. Aneta Szreder – Piernicka (Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście) – członek Kapituły
26 kwietnia 20210
X