XIX Gala Biznesu „online”

XIX Gala Biznesu „online”, Nagrody Gospodarcze za rok 2020 Business Club Szczecin

Gala BCS odbyła się po raz 19ty. Jest znaczącym wydarzeniem w naszym regionie. Podczas Gali wręczane są Nagrody Gospodarcze Stowarzyszenia „Business Club Szczecin” oraz odznaki Gryfa Zachodniopomorskiego. Tegoroczna edycja odbyła się w formie dostosowanej do obecnych warunków, stąd wydarzenie online.

Tym razem wręczenie nagród i wyróżnień odbyło się  bez widowni,  jedynie z udziałem laureatów i organizatorów w studio TV.

Zapraszamy do galerii zdjęć XIX Gali Biznesu „online” oraz do oglądania uroczystości w oknie poniżej ! (link do YT: XIX Gala Biznesu „online”, Nagrody Gospodarcze za rok 2020 Business Club Szczecin

XIX Gala Biznesu "online", Nagrody Gospodarcze za rok 2020

Laureatami Nagrody Gospodarczej za rok 2020 zostali:

 1. Dealer BMW i Mini Bońkowscy – branża motoryzacyjna, dealer samochodów marki BMW i MINI,
 2. FAST Terminals sp. z o.o. – firma przeładunkowa,
 3. MABO sp. z o.o. – producent konstrukcji stalowych oraz osprzętu kolejowego,
 4. PRIME Construction sp. z o.o. – firma budowlana ze Szczecina, która jest m.in. generalnym wykonawcą obiektu Ikei
 5. Urząd Morski w Szczecinie – realizator znaczących inwestycji w gospodarce morskiej regionu

ponadto,

Nagrodę Indywidualną otrzymał:

prof. dr hab. n. med. Bogusław Machaliński, rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego za wysoką pozycję uczelni w rankingu (miejsce 10 w kraju) a wśród uczelni medycznych 2 miejsce. Za wdrażanie nowych technologii medycznych oraz inwestycji.

Nagroda Specjalna dla:

lek. Jacek Szmid, lekarz Sanepidu, który wykazał się dużym zaangażowaniem i pomocą dla firm z branży morskiej  w trudnym okresie pandemii.

Na wniosek Kapituły Business Clubu Szczecin uhonorowano odznaką Złotego Gryfa Zachodniopomorskiego:

 1. Bożenę Licht, Radczynię prawną, współwłaścicielkę kancelarii Licht & Przeworska
 2. Marcina Syguta, Dyrektora Samodzielnego Państwowego Szpitala Klinicznego nr 2 na Pomorzanach,
 3. Ronalda Laska, Prezesa Zarządu Remondis Szczecin – na wniosek Prezydenta Miasta Szczecin
 4. Przemysława Mańkowskiego, Prezesa Zarządu Net Marine, firmy z branży gospodarki morskiej.

Skład Kapituły Nagrody:

 1. Bogumił Rogowski – Prezydent Kapituły BCS
 2. Dariusz Zarzecki (studia MBA) – członek Kapituły
 3. Jacek Wiśniewski (HASS Holding) – członek Kapituły
 4. Waldemar Juszczak (Konsul Honorowy Wielkiego Księstwa Luksemburga/Adwokat) – członek Kapituły
 5. Wojciech Ciuruś (PB Ciroko) – członek Kpaituły
 6. Andrzej Montwiłł (Akademia Morska) – członek Kapituły
 7. Krzysztof Urbas (Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście) – członek Kapituły
 8. Aneta Szreder – Piernicka (Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście) – członek Kapituły

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i do zobaczenia za rok,

W celu przybliżenia osób i firm, poniżej zamieszczamy laudację wypowiedziane w trakcie wręczeń:

DEALER BMW I MINI BOŃKOWSCY, 

Z BRANŻA MOTORYZACYJNA ZWIĄZANI OD LAT 90TYCH. W 2000 R. DOŚWOIADCZENIE HANDLOWE I SERIWSOWE ZAOWOCOWAŁO POWSTANIEM STACJI DEALERSKIEJ MARKI TOYOTA W POZNANIU.

PAŃSTWO BOŃKOWSCY OBECNI SA W SZCZECINIE OD 2007 ROKU. PRZEZ TEN OKRES ZBUDOWALI SILNĄ MARKĘ ZWIAZANĄ Z CAŁYM REGIONEM. W 2019 KOLEJNY SALON TYM RAZEM W GORZOWIE WLKP. OD GRUDNIA 2020 KOLEJNY OBIEKT W SZCZECINIE PRZY UL. HANGAROWEJ. W OFERCIE SPRZEDAZY ZNAJDUJĄ SIĘ PEŁNA GAMA MAREK BMW I MINI ORAZ MOTOCYKLI BMW MOTORAD. ŚWIADCZONE USŁUGI SA NA NAJWYŻSZYM EUROPEJSKIM POZIOMIE. BARDZO WAZNYM ELEMENTEM STRATEGII FIRMY JEST AKTYWNY WKŁAD W ROZWÓJ REGIONU. W RAMACH TYCH DZIAŁAŃ PAŃSTWO BOŃKOWSCY ZOSTALI AMBASADOREM I PARTNEREM STRATEGICZNYM 3 IKON SZCZECINA, FILHARMONII SZCZECINSKIEJ, OPERY NA ZAMKU I NETTO ARENY.

 

FAST TERMINAL Sp. z o.o.,

FT POCZĄTEK DZIAŁALNOSCI TO 1 STYCZNIA 1992 I JAKO SPÓŁKA JV FAST LINE I ZARZĄD PORTU SZCZECIN I ŚWINOUJŚCIE. PIERWSZY ROZŁADOWANY STATEK NA NABRZEZU BELGIJSKIM SZCZECIŃSKIEGO PORTU 1 KWIETNIA 1992. OD 2007 FAST LINE WYKUPIŁA UDZIAŁU PORTU I STAŁA SIĘ 100% WŁASCICIELEM FIRMY. W 2015 WYBUDOWANO DRUGI TERMINAL NA NABRZEŻU GRECKIM. OD TEGO CZASU DYNAMICZNY ROZWÓJ FIRMY, ZATRUDNIAJACY 50 OS. POSIADAJĄCY 6 DŹWIGÓW SAMOJEZDNYCH I OGROMNĄ ILOŚĆ SPRZĘTU PRZEŁADUNKOWEGO Z MAGAZYNAMI.

 

MABO SP. Z O.O.,

FIRMA MABO ISTNIEJE 54 LATA. OD WARSZTATU ŚLUSARSKIEGO DO WYPOSAŻONEGO W NAJNOWOCZESNIEJSZE OBRABIARKI ZAKŁADU PRODUKCYJNEGO Z WŁASNYM BIUREM PROJEKTOWYM ORAZ Z WŁASNYMI PATENTAMI. DZIS PRODUKCJA MABO TO ELEMENTY KONTRUKCJI SIŁOWNI WIATORWYCH, SŁUPY OŚWIETLENIOWE I SYNGALIZACYJNE, AUTOSTRADOWE BRAMY DROGOWE, KONSTRUKCJE STALOWE, WŁASNA CYNKOWNIA I MALARNIA. SYSTEMY PODWIESZANIA SIECI TRAKCYJNYCH DLA KOLEJNICTWA I TRAMWAJÓW. FIRMA WSPÓŁPRACUJE Z WIELOMA UCZELNIAMI W TYM AGH. PONAD POŁOWA PRODUKCJI JEST EKSPORTOWANA. FIRMA ZATRUDNIA PONAD 200 OS. A PAN ADOLF BOGACKI JEST CZYNNIE ZAANGAŻOWANĄ W FIRMĘ OSOBĄ.

 

PRIME CONSTRUCTION Sp. z o.o., 

W TYM ROKU OBCHODZA 15 LECIE DZIAŁALNOŚCI FIRMY. W TYM OKRESIE NASTAPIŁ BARDZO AMBITNY I INTENSYWNY ROZWÓJ FIRMY. PC REALIZUJE OBIEKTY PRZEMYSŁOWE DLA WIELU ZNANYCH FIRM ZAGRANICZNYCH JAK ROCKWOOL, CENTRA LOGISTYCZNE NP. FREJA, OSIEDLA MIESZKANIOWE, CENTRA HANDLOWE. PC POSIADA W SWOIM DOROBKU BARDZO PRESTIZOWE REALIZACJE TAKICH OBIEKTÓW JAK CZARNA PERŁA (BLACK PEARL) CZY ZREALZIOWANY W 2020ROKU OBIEKT DLA IKEA. PORAZ PIERWSZY IKEA ZAUFAŁA FIRMIE LOKALNEJ KTÓRA ZREALIZOWAŁA INWESTCYJE.

 

URZĄD MORSKI W SZCZECINIE, DYREKTOR Wojciech ZDANOWICZ

UMS TO SPRAWNA I SZANOWANA W ŚRODOWIKU INSTYTUCJA Z OGROMYNM ZAKRESEM ZADAŃ. W PRZESZŁOŚCI REALIZUJĄCA ZNACZĄCĄ CZEŚĆ BUDOWY GAZOPORTU W ŚWINOUJŚCIU. OBECNIE REALIZUJE GIGANTYCZNY PROJEKT POGŁĘBIANIA TORU WODNEGO DO SZCZECINA. MA TO NA CELU ROZÓWJ BIZNESU, WZROST PRZEŁADUNKÓW. KONSEKWENCJA TEGO JEST RÓWNIEŻ SZEREG REALIZOWANYCH INWESTYCJI PROWADZONYCH W SZCZECIŃSKIM PORCIE PRZEZ ZMPSIŚ. PO LIWKIDACJI URZĘDU MORSKIEGO W SŁUPSKU URZĄD MORSKI W SZCZECINIE PRZEJĄŁ DUŻĄ CZEŚĆ ZADAŃ TEJ INSTYTUCJI. UMS RELIZUJE RÓWNIEŻ W SZCZECINIE PROJEKT RENOWACJI PIEKNEGO ZABYTKOWEGO OBIEKTU KTÓRY JEST SIEDZIBA URZĘDU. W TYM ROKU ZAPLANOWANO ZAKOŃCZENIE PRAC. TYM SAMYM PLAC BATOREGO I CAŁA PRZESTRZEŃ WOKÓŁ STANIE SIĘ JEDNYM Z PIEKNIEJSZYCH MIEJSC NASZEGO MIASTA.

 

BOŻENA LICHT

WSPÓŁWŁAŚCICIELSKA ZNANJE SZCZECIŃSKIEJ KANCELARII LICHT & PRZEWORSKA ORAZ WSPAŁANAŁEGO, KOCHANEGO PRZEZ SZCZECINIAN MIEJSCA NA JASNYCH BŁONIACH KSIĘGARNIA „MIĘDZY WIERSZAMI”. ODBYWAJA SIĘ TAM SPOTKANIA AUTORSKIE, WERNISAŻE. JEST TO RÓWNIEŻ RAJ DLA SMAKOSZY, NIEZWYKŁE MENU.

BOŻENA LICHT DZIAŁA AKTYWNIE W ORGANIZACJACH GOSPODARCZYCH, W CZASIE PANDEMII UDZIELA BEZPŁATNYCH PORAD DLA PRZEDSIEBIORCÓW. PUBLIKUJE RÓWNIEŻ ZA NASZYM POŚREDNICTWEM PORADY, OPINIE, REKOMNEDACJE DOTYCZACE Z TARCZ ANTYKRYZYSOWYCH.

 

MARCIN SYGUT

OD 2012 DO 2016 KOMENDANT SZPITALA WOJSKOWEGO W SZCZECINIE. ROZKAZ WYJAZDU I FUNKCJA KOMENDANTA SZPITALA WOJSKOWEGO W LUBLINIE I EŁKU. OD 2018 DYREKTOR PSK2 NA POMORZANACH. ZA JEGO KADENCJI BARDZO INTWNSYWNY ROZWÓJ TEJ PLACÓWKI: NOWA STACJA DIALIZ, WOKÓŁ TEJ IDEI SKUPIŁ WIELU PRZEDSIEBIORCOW I FUNDACJI. INWESTYCJA ZOSTAŁA W CZĘŚCI ZREALIZOWANA DZIEKI SPONSOROM. ROZBUDOWANO KLINIKĘ GINEKOLOGII OPERACYJNEJ I ONKOLOGII, ZAADOPTOWANO OBIEKT NA SZPITAL COVIDOWY. MARCIN SYGUT JEST ODPOWIEDZIALNY RÓWNIEŻ ZA SZPITAL COVIDOWY NA NETTO ARENIE ORAZ STACJĘ SZCZEPIEŃ W TYM OBIEKCIE.

 

RONALD LASKA,

UKOŃCZYŁ WYDZIAŁ ELEKTRYCZNY NA PS I STUDIA DOKTORANCKIE NA WYDZIALE NAUK EKONOMICZNYCH US. OD 2000 ROKU PRACUJE W FIRMIE RETHMAN A PÓŹNIEJ REMONDIS. OD 2007 ROKU PREZES ZARZĄDU. DZIAŁALNOŚĆ FIRMY TO M.IN. INTENSYWNE WDRAŻANIE SYSTEMÓW SEGREGACJI ODPADÓW NA TERENIE SZCZECINA, ŚWINOUJŚCIA I GMIN WOJEWÓDZTWA. FIRMA NIEUSTANNIE PODWYŻSZA STANDARDY INWESTUJĄC W NOWOCZESNY SPRZĘT.

REMONDIS TO RÓWNIEŻ FIRMA WRAŻLIWA SPOŁECZNIE, WSPIERA SPORT, SZKOŁĘ MUZYCZNĄ, SZEROKO ROZUMIANĄ KULTURE. JEST SPONSOREM WIELU KONCERTÓW, JEST TEŻ STRATEGICZNYM PARTNEREM ZAKUPU PRZEZ MIASTO KOLEKCJI STOEWERA. TO NIEWIELKI RYS FAKTYCZNEJ DZIAŁANOŚCI SPOŁECZNEJ FIRMY I PANA RONALDA LASKI.

 

PRZEMYSŁAW MAŃKOWSKI,

W 2005 POWSTAJE SPÓŁKA NET MARINE, FIRMA INZYNIERSKA NASTAWIONA NA ŚWIADCZENIE USŁUG SERWISOWYCH DLA ARMATORÓW POLSKICH I ZAGRANICZNYCH. WDRAŻANE SĄ SYSTEMY ZARZĄDZANIA JAKOŚCIĄ, AKCEPTOWANE PRZEZ TOWARYSZTWA KWALIFIKACYJNE ORAZ PRODUCENTÓW WYPOSAŻENIA CZY TEŻ SPRZETU RATUNKOWEGO.

KONSEKWENCJA I UMIEJĘTNOŚĆ STRATEGICZNEGO MYSLENIA DOPROWADZIŁY DO POWSTANIA GRUPY NET MARINE, KTOREJ ZADANIA TO: KOMPLESKOWE ŚWIADCZENIE USŁUG REMONTOWYCH. NET MARINE JEST JEDNĄ Z KLUCZOWYCH FIRM POSIADAJĄCA CERTYFIKATY NA TO DOPUSZCZAJĄCYCH PRZEPROWADZANIE REMONTÓW I MODERNIZACJI OKRĘTÓW MARYNARKI WOJENNEJ RP.

 

PROF. DR HAB. N MED. BOGUSLAW MACHALIŃSKI

OD 2016 REKTOR PUM W SZCZECINIE. OBECNIE DRUGA KADENCJA, DOROBEK NAUKOWY PROFESORA OBEJUMJE 290 PEŁNOTEKSTOWYCH PUBLIKACJI. JEST PROMOTOREM 20 ROZPRW DOKTORSKICH, AUTOR 17 ROZDZIAŁÓW W KSIĄŻKACH I PODRĘCZNIKACH. WIELOKROTNIE ODZNACZANY W TYM ZACHODNIOPOMORSKIM NOBLEM W 2018 ROKU. KIEROWANA PRZEZ PROFESORA UCZELNIA ZAJMUJE 10 MIEJSCE W POLSCE, JEST TO OGROMNY SKOK OD MIEJSCA 32 W 2016. NAJLEPSZA UCZELNIA W REGIONIE, 2 SPOŚRÓD UCZELNI MEDYCZNYCH W POLSCE. ZA KADENCJI PANA REKTORA W PSK2 UTWORZONO CENTRUM KLINICZNE OPERACJI ROBOTYCZNYCH Z SYSTEMEM ROBOTYCZNYCM DA VINCI. UCZELNIA REALIZUJE WIELOETNI PROGRAM OBEJMUJACY POWSTANIE NOWOCZESNEGO CENTRUM MEDYCYNY TRANSLACYJNEJ UNIWERSYTECKIEGO CENTRUM OKNOLOGII I PONAD REGIONALNEGO CENTRUM CHIRURGI NOWOTWORÓW GŁOWY I SZYI. CZŁONEK WIELU RAD NAUKOWYCH. TO TYLKO KROTKIE I NIEPEŁNE PRZEDSTAWIENIE OSIAGNIEĆ PROFESORA I UCZELNI.

 

LEK. JACEK SZMID,  GRANICZNY INSPEKTOR SANITARNY W SZCZECINIE

ZAANGAZOWANY I WSPIERAJACY MERYTORYCZNIE PRZEDSIEBIORSTWA GOSPODARKI MORSKIEJ W SZCZECINIE I ŚWINOUJSCIU, STOCZNIE REMOTNOWE I FIRMY ARMATORSKIE. DOSTEPNY O KAŻDEJ PORZE, USTALAJĄCY PROCEDURY I ELIMINUJĄCY ZAGROZENIA COVID. W OGOLNEJ OPINII KIEROWNICTW W/W FIRM NIEZAKŁÓCONA PRACA STOCZNI I ŻEGLUGU PROMOWEJ TO SKUTEK ZNACZĄCEJ POMOCY ZE STRONY PANA JACKA.

25 marca 20210