CZARDASZ NA OBCASACH - Baltic Neopolis Orchestra i Business Woman Club Szczecin
Dodano:

12.02.2024

link do BEZPŁATNEJ rejestracji: https://bcs.sorga.pl/rekrutacja?r=Wydarzenia_uczestnicy  


CZARDASZ NA OBCASACH

Na Dzień Kobiet koncert pełen uwielbianych od lat węgierskich szlagierów klasyki, porywających swym ognistym temperamentem i kojących nostalgią. Demon skrzypiec Sandor Javorkai wraz z orkiestrą Baltic Neopolis zaprezentuje repertuar nawiązujący do kultury romskiej, rumuńskiej, czy węgierskiej, ze słynnym czardaszem na czele. 

Koncertmistrz i solista - Sandor Javorkai to znakomity węgierski skrzypek. Artysta studiował w Budapeszcie i Wiedniu. Obecnie, jako solista występuje w Europie i Azji.

„Czardasz na obcasach”– różnorodny i piękny, jak każda kobieta!

Program:

  1. Miranda "Adagio Lamentoso"
  2. Sarasate "Melodie cygańskie"
  3. Massenet "Medytacje" z opery Thais
  4. Monti "Czardasz"
  5. Bartok "Tańce Rumuńskie"
  6. Sarasate "Navarra" na dwoje skrzypiec

Artyści:

Sandor Javorkai – skrzypce

Baltic Neopolis Orchestra

Sándor Jávorkai (skrzypce) 

Studiował na Akademii im. Franza Liszta w Budapeszcie, a następnie przeniósł się na University of Music and the Performing Arts we Wiedniu, które ukończył z wyróżnieniem w 2004 roku. Obecnie jest w trakcie przewodu doktorskiego w Wiedniu. Jako koncertmistrz grał pod batutą Mariss Jansons i Marcello Viotti w International Orchestra Institute Attergau, pod patronatem Filharmonii Wiedeńskiej. W 2008 roku występował także jako koncertmistrz i solista z Europe Philharmonic. Koncertował w całej Europie i na świecie. Jako solista koncertował z renomowanymi orkiestrami, takimi jak Berlin Symphony, Dresden Philharmonic, Sinfoniet-ta Baden, Tonkunstler Orchestra of Lower Austria, Savaria Symphony Orchestra, Budapest Philharmonic, Győr Philharmonic, North Hungary Symphony Orkiestra, Szeged Symphony Orchestra i Debrecen Symphony Orchestra. Występował w ważnych salach koncertowych na całym świecie, m.in. we Wiedniu, Berlinie, Luksemburgu, Warszawie, Tokio czy Pekinie. Otrzymał stypendium z Herbert von Karajan Center we Wiedniu. Jest także zwycięzcą wielu międzynarodowych konkursów m.in. w Hiszpanii, Grecji i Austrii. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich z udziałem artystów o międzynarodowej renomie m.in: Izaaka Sterna, Tibora Vargy i Vladimira Spivakova, a także György Pauka, Loranda Fenyvesa, Stefana Ruhy, Ferenca Radosa i Very Vaidman. Wraz ze swoim bratem, wiolonczelistą Adamem Jávorkai, nagrał Podwójny koncert Brahmsa i Wstęp Camille Saint-Saens oraz Rondo capriccioso z Orkiestrą Filharmonii Győr pod dyrekcją Adama Med-veczky. Głęboka muzykalność tego wyjątkowego talentu i wirtuozeria gry bez wysiłku zostały wyróżnione wyłącznie pierwszymi nagrodami w licznych konkursach międzynarodowych: 1990-1994: kolejnymi pierwszymi nagrodami na konkursie instrumentów smyczkowych Emila Vajdy na Węgrzech; 1992: I nagroda na Konkursie Skrzypcowym Jánosa Koncza na Węgrzech; 1993: I nagroda i nagroda specjalna na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Carla Flescha na Węgrzech; 1999: nagroda specjalna na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Pablo de Sarasate w Pampelunie, Hiszpania; 2000: I nagroda i nagroda specjalna na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Salonikach, Grecja; 2003: wraz ze swoim bratem Ádámem Jávorkai, 1. miejsce na konkursie Kodály w Semmering, Austria.