7 CUDÓW KONCERT FINAŁOWY SZCZECIN CLASSIC

03.05.2025 o 19:00 - 21:30

Filharmonia Szczecińska

7 CUDÓW KONCERT FINAŁOWY SZCZECIN CLASSIC

7 CUDÓW KONCERT FINAŁOWY SZCZECIN CLASSIC

Zakończenie festiwalu Szczecin Classic to niezapomniane przeżycie, które przeniesie słuchaczy do świata cudów. Finał tegorocznej edycji zobaczymy w dwóch niezwykłych odsłonach. W części pierwszej zabrzmi romantyczny repertuar, który wykona orkiestra festiwalu Szczecin Classic wraz norweskim wirtuozem skrzypiec Henningiem Kraggerudem, a w drugiej, na jazzowo, zaprezentuje się Baltic Neopolis Orchestra wraz z jednym z najlepszych skrzypków jazzowych świata - Adamem Bałdychem. Pełen emocji i wzruszeń majowy wieczór w Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie będzie uroczystym ukoronowaniem siedmiu dni pełnych muzycznych cudów, które pozostaną w sercach publiczności na długo. Bądźcie z nami, doświadczcie magii i stańcie się częścią tego niezwykłego wydarzenia, naszym siódmym cudem!


Dla członków Business Club Szczecin preferencyjne warunki, kod rabatowy (-15%), który zamieścimy w mailingu. 


Link do zakupu biletów: https://www.biletomat.pl/bilety/koncert-finalowy-szczecin-classic-73773/

Część I

Jean-Marie Leclair "Concerto Pour 5 Contrabass" (arr. Klaus Stoll)

Henning Kraggerud
Orkiestra Szczecin Classic

Henning Kraggerud - "Ragnarok and the Sun's Daughter"
Johan Svendsen- "Romance"
Henning Kraggerud - "The Last Rose beneath a Star"
Bela Bartok- "Romanian Dances"


Część II

Adam Bałdych
Baltic Neopolis Orchestra

Adam Bałdych -„Concerto Gallante"
Adam Bałdych "Suite dell'anima"

Henning Kraggerud

Norweski skrzypek i dyrektor artystyczny Arctic Philharmonic Chamber Orchestra, studiował u Camilli Wicks i Emanuela Hurwitza. Laureat Nagrody Griega, Nagrody Ole Bulla oraz Nagrody Sibeliusa. Jako nauczyciel i autor pism edukacyjnych, Henning oferuje fascynujący wgląd w swoje wieloaspektowe podejście do tworzenia muzyki. Jego kompozycje, aranżacje i improwizacje – w tym własne utwory, które często pojawiają się na koncertach – oddają ducha wielkich mistrzów, takich jak Josef Suk czy Eugène Ysaÿe.
Jako solista i dyrygent Henning zdobył międzynarodowe uznanie, współpracując z najbardziej prestiżowymi orkiestrami na świecie, w tym Royal Danish Opera Orchestra, Vancouver Symphony Orchestra, Deutsche Kammerakademie Neuss, Toronto Symphony Orchestra, Baltimore Symphony Orchestra, Danish National Symphony Orchestra, Tonkünstler Vienna, BBC Scottish Symphony Orchestra, Tasmanian Symphony Orchestra oraz Macao Orchestra. W minionych sezonach występował dwukrotnie na BBC Proms w londyńskiej Royal Albert Hall, a także z Los Angeles Philharmonic w Hollywood Bowl oraz Orpheus Chamber Orchestra w Carnegie Hall.
Henning jest również aktywnie działającym kompozytorem, a jego utwory są wykonywane przez wybitnych muzyków i orkiestry na całym świecie. Jego największym dziełem jest Equinox: 24 Postludes in All Keys for Violin and String Orchestra, które zostało zamówione, prawykonane i nagrane przez Arctic Philharmonic Chamber Orchestra z Henningiem jako solistą. Utwór, który jest muzycznym odpowiednikiem historii napisanej przez Josteina Gaardera, zdobył uznanie krytyków, którzy określili go jako „fascynującą kompozycję, do której można wracać raz po raz” (MusicWeb International).


Adam Bałdych - skrzypek i kompozytor, zdobył uznanie jako znakomity improwizator, odkrywający kompletnie nowe przestrzenie dla wiolinistyki, jak również autentyczna osobowość, która potrafi wejść w dialog z artystami ze świata muzyki poważnej, improwizowanej czy popularnej.

“Adam Bałdych redefiniuje pojęcie skrzypiec” - pisał brytyjski The Guardian. Wtóruje mu niemiecki Frankfurter Allgemeine Zeitung: „Bez wątpienia Adam jest najbardziej rozwiniętym technicznie skrzypkiem żyjącym w naszych czasach. Możemy spodziewać się po nim wszystkiego.”
Nazywany „cudownym dzieckiem skrzypiec”, karierę rozpoczął w wieku 14 lat. Szybko został okrzyknięty innowatorem, łączącym dokonania muzyki poważnej i współczesnego języka skrzypcowego z talentem improwizatorskim. W krótkim czasie stworzył własny styl, który stał się inspiracją dla nowej generacji improwizujących skrzypków.
Swoją muzykę prezentował na najważniejszych festiwalach jazzowych, koncertując m.in. w Polsce, Niemczech, Korei Południowej, Chinach, Japonii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Austrii, Islandii, Portugalii, Azerbejdżanie, Holandii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Włoszech, Hiszpanii i Indonezji.
Koncertuje i nagrywa z wybitnymi artystami, takimi jak Paolo Fresu, Yaron Herman, Joachim Kuhn, Agata Szymczewska, Leszek Możdżer, Helge Lien, Aaron Parks, Lars Danielsson, Nils Landgren, Iiro Rantala, Marius Neset, Jacob Karlzon czy Billy Cobham.
Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, w tym: Grand Prix i nagrodę indywidualną festiwalu „Jazz nad Odrą” (2006), ECHO Jazz oraz Preis der deutschen Schallplattenkritik 2024 – nagrody niemieckiego przemysłu muzycznego. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz medalem Gloria Artis. Trzykrotnie nominowany do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej jako osobowość roku.
Adam Bałdych coraz częściej zwraca się w stronę klasycznej twórczości kompozytorskiej, pisząc na zamówienie renomowanych orkiestr, m.in: "Antiphona" dla Orkiestry Muzyki Nowej (2016), "Early Birds Symphony" dla orkiestry AUKSO, „Concerto Galante” na zamówienie Stuttgarter Kammerorchester,”Kuyawiak" napisany dla PWM czy „Kurhanek Maryli”, napisany na skrzypce, chór i orkiestrę smyczkową, prawykonany z AUKSO i Chórem Polskiego Radia.
Adam Bałdych ceniony jest za kreatywność na polu jazzu i wykonawstwa muzyki współczesnej, twórcze łączenie obu tych dziedzin oraz za wielką wyrazistość swoich muzycznych interpretacji. Brał udział w nagraniach blisko 20 płyt. Najnowsze to:”Passacaglia” nagrana w duecie z Leszkiem Możdżerem, "Legend" - nagrany wraz z Adam Bałdych Quintet i skrzypaczką Agatą Szymczewską, czy "Poetry" - nagrany wspólnie z wybitnym włoskim trębaczem Paolo Fresu.

Organizator: Baltic Neopolis Orchestra, Fundacja Stradivarius.pl
Współorganizator: Szczecińska Agencja Artystyczna
Partner Główny: Miasto Szczecin
Mecenasi: MKiDN, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Sanprobi, Land Rover Bońkowscy British Auto, ZAiKS, Zarząd Portów Morskich Szczecin i Świnoujście, Pallada Ubezpieczenia

Adres wydarzenia: ul. Małopolska 48, 70-515 Szczecin